Jdi na obsah Jdi na menu
 


Citadela

Citadela je po Egyptském muzeu a pyramidách v Gíze třetí nejnavštěvovanější památkou Káhiry. Jedná se o směs různých staveb islámského umění, které jsou soustředěny na vrcholku hory Mokattam. Nachází se v ní několik mešit, muzeí atd.

Návštěva Citadely

Citadela je otevřena denně od 9.hod. do 17. hod. (návštěva není vhodná v pátek, kdy je vzhledem k modlitbám omezen vstup do mešit). Vstupné činí 50 eg. liber za dospělou osobu. Pokud pojedete do Citadely od Egyptského muzea, můžete jet jedním z linkových autobusů z Midan Tahrir, což zejména v letních měsících není cesta příliš příjemná. Můžete také jet od Muzea taxíkem. Cena, na které je nutno se domluvit předem, by se měla pohybovat mezi 15 - 20 eg. librami.

Obrazek

za hradbami Citadely

Legenda o založení Citadely

Místo, na kterém Citadela stojí, bylo od pradávna považováno za strategické. Nejen, že je z něj překrásný pohled do okolí, ale taktéž je toto místo známé svým čerstvým povětřím. Podle legendy se traduje, že v 12. století Salah ad Din (dále jen Saladin) nechal kolem tehdejšího území Káhiry napnout lano a pověsit na něj kousky masa. Na všech místech se maso velmi rychle zkazilo, zatímco na pahorku Mokattam zůstalo čerstvé po několik dní. A Saladin na tomto místě nechal postavit pevnost po vzoru tehdejších syrských pevností.

Saladinova vláda v Káhiře se vyznačovala tím, že nechal nejen v oblasti Citadely, ale v celé Káhiře vybudovat opevňovací prvky. Za jeho vlády byla Citadela pouze opevněním. Teprve jeho synovec Kámil ji nechal přeměnit na královské sídlo. Největšího rozkvětu dosáhla Citadela na počátku 19. století za vlády Mohammeda Aliho. Nejznámější stavbou Citadely je Mešita Mohammeda Aliho, známá pod názvem Alabastrová mešita.

Obrazek

Vojenské muzeum

Alabastrová mešita

Alabastrová mešita dodnes neztratila své kouzlo, ačkoli její sněhobílé alabastrové zdi jsou dnes v důsledku znečištění ovzduší v Káhiře šedobílé. Také její kopule musely být několikrát opravovány. Ve 30. letech minulého století dokonce musely být zcela strženy a postaveny znovu.

Obrazek

Alabastrová mešita

Mešita je přístupná jinověrcům. Před její návštěvou je nutné vyzout si boty a mít takové oblečení, které vám dostatečně zahalí ramena a kolena. Pokud tuto podmínku nesplníte, u vchodu vám bude zapůjčen velký šátek, který dostatečně zahalí odkryté části těla.

Nádvoří

Vstup do mešity je přes nádvoří, které je rozsáhlé 54 x 53 metrů. Po jeho obvodu jsou nádherné arkády a celkem 47 malých kupolí. V samotném centru nádvoří je turecká studna v barokním stylu, která sloužila rituálnímu omývání. Na nádvoří je také malá věž, na které jsou hodiny. Tyto hodiny získal Egypt od francouzského krále Ludvíka Filipa výměnou za obelisk, který dnes můžete obdivovat na pařížském náměstí Place de la Concorde. Zatímco obelisk přitahuje zraky turistů v Paříži dodnes, hodiny darované Francouzi nikdy nefungovaly.

Obrazek

Nádvoří Alabastrové mešity - barokní fontána

Uvnitř mešity

Když vstoupíte do mešity, na chvíli se zastavte. Po pravé straně za mřížovím se nachází kenotaf z bílého alabastru, ve kterém se nachází pozůstatky Mohammeda Aliho. V samotném středu mešity se podívejte směrem nahoru. Uvidíte nádherné kupole s překrásnou výzdobou, resp. jednu kupoli a postranní půlkupole. Všechny mají v průměru 21 metrů, hlavní z nich dosahuje do výšky 52 metrů. Nezapomenutelné osvětlení v mešitě vytváří nejen křišťálové lustry, ale také vysoká okna, která přes své barevné provedení propouštějí do prostoru denní světlo. Alabastrová mešita má velmi pěkný zlatem zdobený mihráb (výklenek, označující směr k Mekce) a dvě kazatelny (minbary).